Trochu z jiného soudku..

18. května 2008 v 17:38 | no já |  Realita.. ?
Nedávno jsem si půjčila celkem zajímavou knížku. Pro ty zvědavější - Nevysvětlené záhady, autorem je Lorrie MACK. Název možná trochu otřepaný, každopádně opravdu splňuje to, co slibuje. Jsou zde zmiňovány případy od dítěte, které bylo schopno vidět předměty i jinými částmi těla, než očima až po UFO nebo poltergeisty. A právě tomuto tématu bych chtěla věnovat trochu více pozornosti.
Poltergeist - co vlastně toto slovo znamená ? Název pochází z německého polter, což znamená hluk a geist, jak jsem se již dočetla, znamená duch. Pro přiblížení sem vkládám přesnou citaci právě z knihy :
Psychický výzkum za období posledních sto roků a rozvoj parapsychologie zavedly v angličtině nové mozaikové slovo, RSPK. Zkratka znamená opakující se spontánní psychokinézu. Tato zvláštní činnost se projevuje tajemným boucháním, hlučným třeskem, nepříjemnými pachy, hýbáním nábytku, vznikem studených vzdušných proudů, ozývají se nevysvětlitelné hlasy, předměty mizí a znovu se objevují, lidé se mimovolně vznášejí.
Dále se zde uvádí, že tyto jevy jsou známé od 12. století a tehdy byly připisovány zlým silám, satanským bytostem, ale podstata těchto sil zůstala utajená. Ovšem dle mého názoru by se dalo říci, že právě tato podstata nám zůstala utajena i do dnešní doby.
Ze všech zaznamenaných případů RSPK byl nejzajímavější ten, který trval 11 měsíců od srpna r. 1977 až do začátku září 1978. Odehrál se na předměstí Londýna v Enfieldu ( každopádně kdybyste opravdu chtěli, myslím, že se vám na internetu podaří sehnat několik podobných informací ) . Šlo o to, že rodina, která zde žila ( a pokud jsem to tedy z knihy dobře pochopila ) stačila jen od sprna do března nahlásit 1 500 případů, které u nich zřejmě tento poltergeist provedl. Např. jim byla vyhazována do vzduchu pohovka, komoda se jim posouvala sama od sebe a někdy nešla vůbec vrátit na své místo. Jindy prý ona neviditelná síla vypudila jednu z dívek z postele a lomcovala s ní. Jeden z badatelů také tvrdil, že bylo velmi těžké Janetu udržet, když se jí tato síla zmocnila.
Právě Janet byla považována za ohnisko poltergeistu, ovšem o tom, je - li tento jev opravdu pravdivý, či nikoliv ( ovšem vzhledem k tomu, že těchto různých incidentů byli zřejmě zúčastnění i nějací svědci, jak jsem se dočetla, těžko říci.. ) probíhala velká diskuse. Ovšem..ať už se v enfieldském domě stalo cokoliv, tisk se případu dychtivě chopil. - tvrdí kniha :)
Vzhledem k tomu, že právě teď přede mnou leží na stole kniha plná fotografiií týkajících se tohoto tématu .. je těžké soudit.. :) ale prostor pro vaše názory tu je.. zajímají mě :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama